mixxt

mixxt üyesi değil misin?

mixxt'e hoş geldin!

*İnTiharıN FelseFİ NedEnleri*

link this post 13.01.2009 yazıldı
  • To top
Kendi içinde paradoksun kralıdır . Yaşamdan daha çekici gelen bir eylemdir intihar. , intihar anlıktır.yaşanılan kötü şeylerin birikimidir.
link this post 14.01.2009 yazıldı
  • To top
kara bi perdenin hiç anlamadığımız bi anda ruhumuza inmesi tiyatroya giriş bedava açılan perde arkasında bi daha kapanmamak üzere açılan diğer bi perde ruhun kendi öz dünyasına kayboluşluğa bi yolculuk...
link this post 14.01.2009 yazıldı
  • To top
cok kucukken annemin bileklerinde gormustum intiharı..adını koyamamıstım o kokunun..hayatımın icinden bir fotograf cekmisti Tanrı(ları)nız... rengini hatırlamıyorum. ıslaktı sanki ve biraz da kaygan.. gozyaslarımla karıstıgında tadı degisiyordu... belki de bu yuzden hala hicbir felsefenin icine sıkıstıramadım intihar denilen o şeyi.. bir coooook acıklaması olabilir , belki de sizin yazdıklarınızdır en karanlık hissiyat cumleleri.. bir tartısma konusu bile olabilir kimin neden ne sebeple ne ugruna intihar ettigi? bunlar beni hic ilgilendirmiyor.. tum yazılanları okudum. birbirinden guzel ve degerli cumleler.. ben sadece tek birsey demek istiyorum; inanın hicbir cocugun sacına yakısmıyor kan ve hicbir cocuk hazırlıklı olarak yakalanmıyor ölümün geride bıraktıklarına.. kim,nasıl acıklama yaparsa yapsın; o cocuk sadece o fotografı koyuyor yasam albumune.. aglıyor,kızıyor ,buyuyor ... sanırım cok sey yazabilirim su an ama bazen gercekten yazılanların hepsi yasanılanların yanında kotu bir espri gibi kalıyor.. Tanrı(ları)nız ölümü meşrulaştırıyor... ve işte sırf bu yuzden hicbir cocuk tam olarak buyumuyor ve hicbir intihar eden ölmüş gibi olamıyor...

link this post 15.01.2009 yazıldı
  • To top
o sıfır noktasına hiç yaklaşmadığım için fazla bilemicem ama bana göre intihar acizliktir..
bu annene kızıp kendini kesmek gibi birşey. sağlıklı düşünemeyip kendine zarar vermek. yok hap yutmak, hâlâ kaldımı bilmiyorum ama köprüden atlamak, bilek kesmek. çok basit şeyler bunlar.

Kantında dediği gibi intihar bir kusurdur ve lanetlenmelidir. bende bunu insanın kusurlarından biri olarak sayıyorum.

sevgilimden ayrıldım,o gelmezse deyip intihara yeltenmek... çok bayağı.. veya başka birşey. kimse sen öldün diye yıllarca "Gerçekten" acı çekmezki. 3 gün 5 gün 5 yıl dahası. unutulup gitmişsin bile. halbuki ölmeseydin uzun yıllar göz önünde ve akıllarda kalan biri olurdun. hiç yoktan ne kadar kötüde olsa yaşıyor olurdun.belkide başkalarını sevebilirdin. veya başka bir konu illa aşk meşk olucak hali yok...

ne diyim şartlar seni zorluyorsa sende onları zorla. yoksa hep dipe batan sen olursun...
link this post 16.01.2009 yazıldı
  • To top
"abyss krynn":

o sıfır noktasına hiç yaklaşmadığım için fazla bilemicem ama bana göre intihar acizliktir..
bu annene kızıp kendini kesmek gibi birşey. sağlıklı düşünemeyip kendine zarar vermek. yok hap yutmak, hâlâ kaldımı bilmiyorum ama köprüden atlamak, bilek kesmek. çok basit şeyler bunlar.

Kantında dediği gibi intihar bir kusurdur ve lanetlenmelidir. bende bunu insanın kusurlarından biri olarak sayıyorum.

sevgilimden ayrıldım,o gelmezse deyip intihara yeltenmek... çok bayağı.. veya başka birşey. kimse sen öldün diye yıllarca "Gerçekten" acı çekmezki. 3 gün 5 gün 5 yıl dahası. unutulup gitmişsin bile. halbuki ölmeseydin uzun yıllar göz önünde ve akıllarda kalan biri olurdun. hiç yoktan ne kadar kötüde olsa yaşıyor olurdun.belkide başkalarını sevebilirdin. veya başka bir konu illa aşk meşk olucak hali yok...

ne diyim şartlar seni zorluyorsa sende onları zorla. yoksa hep dipe batan sen olursun...

intihar öfke değil yada saglıksız bi düşünce acizlik hiç değil ..
intihar farkındalıgın farkına vardığın noktada diğer insanların acizliklerinin canını yakmaya başlaması bu bi sevgili bi anne yada kimse benim kıymetimi bilmiyo intihar ediyimde pişman olsunlar acı çeksinler değil ..Sadece insanların küçük oyunlarını -ki herkezin var-,değerlerini ve kaygılarını senin tatmin etmiycek derecede kavradığın noktada hayatın anlamını yitirmesi , artık konuşma gereği duymadığın nokta çünkü biliyosun ve anlıyosun -sorgulasan bile-
o kadar çabalamışsınki bu durumu aksine çevirmek ve farkındalığı bi kenara bırakıp sizin deyiminizle normal olabilmek için her seferinde haklı çıkıyosun ve buda sadece kayıtsızlaştırıyo seni hayata karşı ..
hayat sanki başlamadan önce birinin eline metnini verdigi bi oyun ..
ve emin ol böyle bi oyunda oynamak durakta otobüs beklemekten yada sevmedigin bi kitabı okumaktan daha sıkıcı ..
evet güzel günler var güzel insanlarda ama bazılarımız için ölüm kendini ve şartları zorlayabilceğin yeni bi yola girmektir .. ..
link this post 20.01.2009 yazıldı
  • To top
Anıl Yücel Çağlar:

Bu tür tepkilerin yönünü belirleyen en önemli faktörlerden biri de kuşkusuz toplumların düşünce biçimleri ve dolayısıyla düşünürleridir.

intiharın toplumlarda kabul veya redle karşılanmasının nedeni bence daha farklı bişeyle, toplumun bireye ihtiyaç duyup duymamasıyla ilgili olmalı.düşünürler üzerine düşünce ürettikleri toplumun verili bir anda hangi konumda bulunduğunu resmetmekten başka bişey yapmazlar. hiç bir düşünür yoktur ki, düşünceleri düşüncesinin nesnesi tarafından şekillenip sınırlanmasın ya da düşünceleriyle düşündüğü şeyi değiştirip şekillendirebilsin. toplumların ihtiyaçları için bireyi çeşitli türden yargılarla doldurmaları herhalde toplum denilenle yaşıttır. peki, toplum bireye neden ihtiyaç duyar? başka türden toplumları bilemem ama batı kültürünün açtığı yoldan giden kapitalist ekonomik üretim biçiminin temel gereksinimi insandır; yatırım, planlama, üretim, pazarlama, satınalma faaliyetleri yürütecek nitelikli insan... insana yapışkan bir kavram olan "ulus"un kapitalizmin şafağında ortaya çıkıp kabul görmesinin de, insana dışsal tanrının ölümünün de temelinde sanki bu dönüşüm var, değil mi? eh, batı kültüründe insana ölmeyi yasaklamanın da bundan bağımsız olabileceği pek aklıma yatmıyor...
The author has edited this post (20.01.2009)
  • To top
yapmayın , bu kadar basite indirgenebilecek bir olgu degil intihar ..
kalıplara sıgdıgında daha masum ya da daha kabullenilebilir olmuyor..
  • To top
İntihar acizlik değildir.Tam tersine intihar çok düşünüp adam akıllı karar verebilmektir.İntihara acizlik diyenlere yan gözle baktım hep. güçlü olan ve kendi kararını, bir çobana, bir tanrıya, bir azize veya bir serseriye ihtiyaç duymadan verebilen insanları seviyorum, evet..
  • To top
"· Bir insanı neyin yiyip bitirdiğini asla bilemezsiniz. Belli bir ruh durumuna gelmişseniz en basit şeyler bile korkunç sorunlar haline gelebilir. Ve en kötü endişe/korku/acı yorgunluğu, açıklayamadığım, anlayamadığım, nedeni aklına bile gelmeyendir. Metal bir levha gibi yığılır üstünüze, ondan kurtuluş yoktur, saatine yirmi beş dolar vermeye razı olsanız bile. İntihar mı? İntihar etmeyi düşünen siz değilseniz anlaşılabilir bir şey değildir intihar.· İntihar etmekten söz etmek intihara kalkışmaktan çok daha iyidir."

Charles Bukowski
  • To top
The author has deleted this post (31.07.2009)
  • İstatistikler: 229 Mesajlar | 11936 Görüntüleme

Buradan giriş yap:

Not a member of this network?

Alternative logins

You can use an account of a third party.

Komünite detayları

• Search for:

• Komünite adı

Karakalem
    Karakalem dergisi okurları ve yazarları

• Kurucu

altay öktem

• Kuruluş

01.07.2008

• Members

2580

• Dil